Či už ste rodič, zamestnávateľ, člen samosprávy alebo študent, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi ako byť aktívny vo svojom každodennom živote.
Zaujíma ťa športový svet? Rád športuješ? Tak sa zapoj do #BeActive aj ty!
Vytvorte aktívne učebné prostredie vo svojej škole. Popremýšľajte nad tvorivými spôsobmi, ako integrovať fyzickú aktivitu do rôznych predmetov, nie len na hodinách telesnej výchovy.
Vybudujte spoluprácu s miestnymi športovými klubmi a fitnes centrami. Využite odborné znalosti klubov vo svojej blízkosti, aby vám pomohli vytvoriť zaujímavé hodiny TV a vyplniť medzery vo vašich programoch telesnej výchovy.
Motivujte svoje dieťa, aby dochádzalo do školy na bicykli, alebo pešo, aby ste zabezpečili jeho minimálnu dennú pohybovú aktivitu.
Motivujte svoje dieťa, aby sa v škole venovalo nejakému športu. Pomôžte svojmu dieťaťu, aby pochopilo význam fyzického pohybu a veďte ho k tomu, aby sa venovalo nejakému športu aj mimo hodín telesnej výchovy.
Dajte si prestávku od sledovania televízie, počítača alebo videohry. Postavte sa, pohybujte sa, naťahujte sa, choďte sa prejsť – znížte čas strávený pri obrazovke.
Venujte sa 60 minút fyzickej aktivite každý deň. Nemusíte ich absolvovať naraz. 10 minút chôdze, 30 minút aktivity v parku s kamarátmi… takýto typ aktivít sa počíta do vášho každodenného limitu.
Aj tento rok budú mať školy na Slovensku možnosť zapojiť sa do aktivít Európskeho týždňa športu zorganizovaním vlastných podujatí pre svojich žiakov. Všetky podujatia škôl sa stanú zároveň súčasťou iniciatívy European School Sport Day, ktorá je tento rok oficiálnou súčasťou Európskeho týždňa športu.
Tanečné piatky – piatky sú najlepší deň v týždni, pretože oznamujú príchod víkendu. Prostredníctvom tanečných piatkov môžete toto radostné očakávanie transformovať na cvičenie. Vyčleňte 20 minút z normálneho vyučovacieho času počas piatkov a nechajte detí hýbať sa za sprievodu hudby, ktorú majú radi.
Vysaďte školskú záhradu – školské záhrady sú zábavný spôsob, ako byť aktívny a zároveň vyučovať predmety ako biológia, chémia a iné. Pestovaním vlastného ovocia a zeleniny sa žiaci zároveň učia o dôležitosti správneho stravovania.
Učiteľ ako vzor pre svojich žiakov – učitelia majú výrazný vplyv na životy detí. Na to, aby ste deti motivovali k aktívnemu pohybu, je však potrebné niečo viac ako len o ňom rozprávať. Učiteľ musí byť jednoducho vzorom a príkladom. Ak učiteľ sám nežije aktívnym a zdravým životným štýlom, prečo by mali žiaci? Byť pozitívnym príkladom znamená, že učiteľ je aktívny pravidelne. Učitelia s nadváhou, ktorí sa venujú aktívnemu pohybu majú obzvlášť veľký vplyv, predovšetkým na deti, ktoré tiež bojujú s nadváhou.
Upravte pracoviská tak, aby sa v nich dalo menej sedieť. Môžete zvážiť pracovné stoly s možnosťou státia, stacionárne bicykle v kanceláriách, podporovať členstvo vo fitnes centrách, prestávky na kávu s aktívnymi prechádzkami či dokonca pracovné porady vonku na čerstvom vzduchu.
Skúste kontaktovať miestny športový klub alebo fitnes centrum a zorganizujte v spolupráci s nimi každý týždeň pravidelnú pohybovú obednú prestávku či už na pracovisku alebo vonku.
Podporte skupinu nadšených zamestnancov, aby inšpirovali ostatných kolegov k pohybu napr. vo forme spoločného aktívneho dochádzania do práce alebo organizovaním spoločných športových podujatí.
Buďte aktívni počas svojho pracovného dňa. Použite schody namiesto výťahu, vymeňte prestávku na kávu v kancelárii na krátku prechádzku na čerstvom vzduchu, choďte osobne za kolegom do inej kancelárie namiesto telefonovania a písania emailov – všetko sa počíta.
Popremýšľajte, ako by ste mohli využiť svoje každodenné dochádzanie do práce tak, aby ste boli fyzicky aktívnejší. Chôdza, cyklistika, beh – alebo len vystúpiť o jednu či dve zastávky skôr z autobusu môže urobiť veľký rozdiel.
Namiesto trávenia obednej prestávky posediačky pri jedle, môžete zmeniť svoje prostredie a dať si prestávku v podobe behu, návštevy fitnes centra alebo prechádzky. Vrátite sa späť sviežejší a aktívnejší!
Začnite krokomerovú výzvu – odštartujte v práci krokomerovú výzvu a inšpirujte zamestnancov zo všetkých kancelárií a pracovísk, aby boli aktívni. Čím viac krokov urobia, tým viac urobia niečo pozitívne pre svoje zdravie. Stanovte si cieľ na 10000 krokov denne a odmeňte najlepších „chodcov“ skvelou cenou. Krokomer meria počet krokov v akejkoľvek pohybovej aktivite, ktorá zahŕňa pohyb bokov. Jeho jednoduché verzie sa dajú stiahnuť ako aplikácia do mobilov.
Začnite hydratačnú výzvu – väčšina ľudí nepije dostatočne v práci, aj keď je to dôležité na udržanie zdravia. Zaveďte si preto v práci hydratačnú výzvu. Stanovte si vlastnú dobu trvania výzvy – od jedného dňa do jedného mesiaca – aby si zamestnanci sledovali vlastnú spotrebu vypitej vody. Súťaž môže prebiehať medzi jednotlivcami alebo tímami a je to tiež pekná teambuildingová aktivita.
Oslovte miestnu komunitu. Rozšírte svoju ponuku aj pre nečlenov a podeľte sa o svoje znalosti na rôznych miestach vo svojom okolí, napríklad na školách a pracoviskách – môžete sa tým zviditeľniť a pritiahnuť nových členov.
Snažte sa uspokojovať rôzne potreby. Vytvorením flexibilných schém členstva a poskytovaním podmienok, ktoré zohľadňujú čo najširšie spektrum ľudských požiadaviek a potrieb môže prelomiť bariéry k aktívnemu pohybu a zvýšiť vašu členskú základňu
Objavte možnosti pohybu vonku. Príroda a vonkajšie prostredie je nízko nákladová a jednoducho prístupná možnosť ako tráviť čas s priateľmi a rodinou a byť pritom v pohybe a aktívni. Hrajte frisbee v parku, choďte na túru, prejdite sa, bicyklujte alebo si zaplávajte v jazere.
Kontaktujte miestne samosprávy, aby vytvorili viac možností pre šport a aktívny pohyb vo vašej štvrti.
Zistite aké možnosti športovania už existujú vo vašej komunite. Boli by ste prekvapení, koľko ich už existuje.
Prejdite za jeden deň toľko kilometrov, ako je to možné pešo. Zorganizujte skupinu priateľov a stretnite sa spolu niekde v prírode. Môže to byť miesto, kam chodíte pravidelne behať. Určite si okruh napríklad v lese, na poli či v parku. Každý prejde toľko kôl, ako len môže. Je možné mať medzi nimi prestávky a trvanie si určujete sami. Prejdenú vzdialenosť môžete odmerať krokomerom, mobilnou aplikáciou alebo na mape. Zosumarizujte prejdené kilometre každého člena skupiny. Nezáleží na trvaní činnosti, ale na počte kilometrov. Výsledky vašej aktivity môžete zdokumentovať vo forme fotografií, videí či správ a nahrať ich na Facebook alebo odoslať k nám.
Iniciujte nedele bez áut – čo keby na uliciach mesta nemali v nedeľu prístup žiadne autá? A ktokoľvek by mohol behať, bicyklovať, korčuľovať, tancovať či skákať na cestách bez obmedzenia? To sú nedele bez áut, ktoré si získavajú na popularite v mestách po celej Európe.
Oslovte miestnu komunitu. Rozšírte svoju ponuku aj pre nečlenov a podeľte sa o svoje znalosti na rôznych miestach vo svojom okolí, napríklad na školách a pracoviskách – môžete sa tým zviditeľniť a pritiahnuť nových členov.
Snažte sa uspokojovať rôzne potreby. Vytvorením flexibilných schém členstva a poskytovaním podmienok, ktoré zohľadňujú čo najširšie spektrum ľudských požiadaviek a potrieb môže prelomiť bariéry k aktívnemu pohybu a zvýšiť vašu členskú základňu.
Uvedomte si význam úlohy, ktorú športové kluby zohrávajú vo vašej komunite. Podporujte športové kluby ako významných poskytovateľov celého radu športových možností, ako aj príležitostí k dobrovoľníctvu či informálnemu vzdelávaniu sa mladých ľudí.
Prevádzkovatelia fitnes centier či centier jogy, pilatesu a pod. na Slovensku môžu v dňoch 23. – 30. septembra 2019 v pre nich prijateľnej podobe otvoriť a sprístupniť svoje zariadenia zadarmo pre všetkých záujemcov z radov verejnosti a spropagovať tak nie len zdravý životný štýl, ale aj svoje služby. Môžete vytvoriť pozvánku vo forme plagátu alebo článku v miestnych novinách a pozvať ľudí, ktorí majú záujem o vašu lekciu. Môžete tak rozšíriť svoju ponuku na potenciálnych nových zákazníkov a členov. Kto vie? Ak budú nadšení, môžu aj zostať! Prostredníctvom tejto stránky môžete zaregistrovať svoje aktivity a zapojiť sa tak do podpory Európskeho týždňa športu. Výsledky vašej aktivity môžete zdokumentovať vo forme fotografií, videí či správ a nahrať ich na Facebook alebo odoslať k nám.